První pomoc při popálení a prevence

Popáleniny patří mezi nejčastější úrazy u dětí. Každý rok vyhledá v Česku lékařskou pomoc v souvislosti s popáleninami až 40 tisíc lidí a z toho 8 tisíc dětí.

Právě u nich bývají popáleniny nejvážnější.

Mnohdy stačí jen okamžik, malá nepozornost, šálek s horkou kávou nebo talíř s vařící polévkou a neštěstí je na světě. Jaká je první pomoc v případě popálenin a opařenin a na co by si měli dávat rodiče nejmenších dětí pozor?

Nejčastější příčiny popálenin u dětí do tří let

Nejohroženější skupinou jsou batolata, která dokážou vylézt do míst, kde by to rodiče mnohdy nečekali. Děti v tomto věku jsou zvídavé, na vše si chtějí sáhnout, ochutnat, vyzkoušet, prozkoumat. A je mnohdy těžké je uhlídat. 

Mezi nejčastější úrazy vznikající v důsledku popálení u dětí do tří let patří:

 • Kontaktní popáleniny způsobené dotekem s horkou plochou – například sáhnutí na rozpálená kamna, plotnu, žehličku a jiné. 
 • Opaření vařící vodou – především čajem, kávou, polévkou.

Prevence popálenin u malých dětí

 • Vařte na zadních ploténkách.
 • Pozor na troubu – je vhodné pořídit dětskou pojistku, aby dítě nemohlo troubu samo otevřít. 
 • Varnou konvici udržujte v místě, kam dítě nedosáhne. Stejně tak kabel od varné konvice, který na sebe dítě může strhnout. 
 • Nepoužívejte ubrusy.
 • Horké nápoje – kávu, čaj, pokládejte do míst, kam dítě nedosáhne. 
 • Pokud máte krb nebo kamna v dosahu dítěte, zajistěte je tak, aby se k nim dítě nedostalo. 
 • Upozorňujte dítě od malička na horké předměty, ke kterým se nesmí přiblížit – například právě trouba, kamna atd. 
 • Nezapalujte doma svíčky, případně je dávejte do míst, kam dítě 100% nedosáhne – například na poličky, ke kterým se nedostane. 

Dítě do tří let by nemělo být doma nikdy bez dozoru. Popáleniny nejsou zdaleka jediným nebezpečím, nicméně patří mezi ty nejvážnější úrazy. Není snadné dítě uhlídat, o to hůře v případě, že je v rodině dětí více. Proto je prevenci nesmírně důležitá. 

První pomoc při popáleninách

Pokud k popálení nebo opaření dítěte dojde, je potřeba rychle jednat. Zde jsou základní kroky, jak na to. 

 1. Přerušte kontakt se zdrojem popálení. V případě hořícího oděvu jej rychle uhaste.
 2. Ze zasažených částí těla opatrně sundejte oblečení, pokud je to možné. Přiškvařenou látku však nikdy násilím nestrhávejte. 
 3. Velmi důležité je co nejdříve začít postižené místo (místa) chladit – nejlépe pod tekoucí vodou, případně pak ponořením do vody nebo za pomocí studených obkladů. K chlazení nikdy nepoužívejte mražené potraviny nebo led, popálenina by se tak mohla ještě zhoršit. 
 4. Chlaďte co nejdéle – nejlépe do příjezdu záchranné služby. 
 5. Pozor ale na podchlazení. V případě větších popálenin je třeba myslet na to, abyste chladili místa v celkovém rozsahu 5 % tělesného povrchu, což odpovídá velikosti pěti dlaní popáleného. 
 6. Na popálenou plochu nedávejte žádné krémy, masti ani zásypy. Puchýře nikdy nepropichuje. 
 7. Volejte záchrannou službu (155). U malých dětí je vždy lepší, aby je viděl lékař, a to i v případě menších popálenin. 

Příběhy popálených dětí

Hrnec s polévkou

Marušce i její rodině se změnil život během pár vteřin, když tehdy dvouletá Maruška na sebe převrhla hrnec s vařící polévkou a měla popáleniny na 40 % těla. Byla to chvilka, sled nešťastných událostí, kdy maminka Lenka Laryšová zapomněla hrnec na přední plotýnce. Malá Maruška jí chtěla pomoci vybalovat nákup, tak si přisunula židličku ke kuchyňské lince. Maminka zareagovala velmi rychle, Marušku vzala pod sprchu, kdy na ni pouštěla proud studené vody a záchrannou službu. Dnes je z Marušky už dvanáctiletá zdravá slečna.

 Konvice vařící vody

Dovolená Lídy Kučerové s jejím tehdy ročním synem Matějem a jeho babičkou se změnila v noční můru. Babička, která malého chlapečka hlídala, si vařila kávu. Matěj v té době začínal chodit a velmi ho zaujal zvuk od varné konvice. Stáhl ji za kabel, na který dosáhl a polil se vařící vodou, která zasáhla obličej, ruce a zbytek tělíčka. Lída, která z vedlejší místnosti uslyšela usilovný pláč, přiběhla, snažila se syna vysvléct, což ale nešlo. Tak namočila triko do studené vody, zabalila do něho Matěje a volala na recepci. Dnes jedenáctiletý Matěj je zdravý kluk, kterému sice zůstaly jizvy, ale naučil se s nimi žít. 

Prasklá konvice s čajem

Monika je maminkou dvojčátek. K nehodě došlo, když jim byly dva roky. Přestože Monika vždy dbala na bezpečnost svých dětí, stalo se něco, s čím rozhodně nemohla počítat. Jako každé ráno připravovala konvici s čajem. Zatímco obě holčičky si hrály poblíž, z ničeho nic nádoba s vařící tekutinou praskla a voda vyprskla na obě děti. Terezka byla popálená na sedmi procentech těla, Kristýnka na třech. Dnes jsou obě holčičky zdravé a největší jizvu si nese jejich maminka Monika – na duši. 

Nebezpečná žehlička

Klára vychovává tři děti, z nichž nejmladší Agátce byl v době nehody rok rok. Prádlo, které se neustále kupilo, většinou žehlila večer, když děti usnuly. Jenže tentokrát byla tak unavená, že to chtěla udělat dřív. Zkontrolovala děti, zda jsou daleko a pustila se do toho. Když vypnula žehličku, na vteřinu odběhla a najednou uslyšela ostrý pláč. Roční holčička sáhla na rozpálenou žehličku. Celou dlaň pokrýval obrovský puchýř. I když se to zpočátku nezdálo tak „hrozné“, Agátka zůstala tři týdny v nemocnici a musela absolvovat několik operací. Další ji ještě čekají. 

Hrnek kávy

Malá Vendulka byla jako velmi neposedné batole. Maminka Petra vzpomíná na den, který se jí z paměti nikdy nevymaže. Bylo to úplně obyčejné letní odpoledne. Petřina máma vařila kávu, konvici se snažila dát co nejdál, aby na ni holčička nedosáhla. Jenže náhoda tomu chtěla, že se jí nějakým způsobem podařilo na sebe zvrhnout šálek s čerstvě zalitou kávou. Petra dodnes nechápe, jak se to Vendulce podařilo, protože to bylo dost vysoko. Jediný hrnek vařící kávy dokázal způsobit holčičce obrovské komplikace a mnoho operací. 

Všechny příběhy spojuje jedno – okamžik, náhoda, vteřina, která změní životy celé rodině. Většinou se jedná o nehody, které nelze předvídat, a přitom jsou poměrně časté. I přesto je potřeba dbát na prevenci, která je v případě spálenin a opařenin u dětí nezbytná.

Právě proto realizuje organizace Popállky preventivní programy pro nejmenší děti ve školkách, následně ve školách, ale také vyjíždějí s preventivním stanem mezi veřejnost. Lektoři učí děti i dospělé nejenom to, jak si poskytnout první pomoc při popálení, ale skrze reálné příběhy šíří povědomí o následcích popáleninové zranění.

Více příběhů popálených lze číst na webu organizace Popálky. ZDE


Kontakt

Pro informace volejte
 +420 776 259 126
 info@popalky.cz

Bankovní spojení: 110023/0100

Veřejná sbírka: 20231500/0100

Brno

Poradenské centrum
Srbská 1370/1
612 00 Brno – Královo Pole

Ukázat adresu na mapě

Navštívit nás můžete po telefonické dohodě v pracovní dny.

Žďár nad Sázavou

Kancelář
Havlíčkovo náměstí 287/46
591 01 Žďár nad Sázavou

Ukázat adresu na mapě

Navštívit nás můžete po telefonické dohodě v pracovní dny.