Správně poskytnutá první pomoc může postiženému zmírnit hloubku popálení, délku jeho rekonvalescence a také míru trvalých následků.
A hlavně – může zachránit život.
1.
Přerušte kontakt se zdrojem popálení. Hořící oděv co nejrychleji uhaste.
2.
Ze zasažených částí těla sundejte oblečení, přiškvařenou látku nestrhávejte.
3.
Okamžitě začněte postižené místo chladit (tekoucí vodou z kohoutku, ponořením do vody nebo pomocí obkladů). K chlazení nepoužívejte přímý kontakt s mraženými potravinami, ledem či sněhem – popálenina by se tak mohla ještě zhoršit.
4.
Chlaďte co nejdéle (desítky minut, případně do příjezdu záchranné služby) – chlazením zabráníte prohlubování popálenin a ulevíte od bolesti.
5.
Popálené plochy chlaďte pouze do celkového rozsahu 5 % tělesného povrchu (odpovídá velikosti 5 dlaní popáleného). V případě ochlazování větší plochy hrozí podchlazení organismu.
6.
Sundejte prstýnky, řetízky a náramky, které mohou po rozvoji otoku působit jako škrtidlo.
7.
Na popálenou plochu nedávejte žádné zásypy, masti ani krémy. Puchýře nepropichujte ani neodstraňujte.
8.
Volejte záchrannou službu (155).
9.
Nesnažte se čerstvě popáleného dopravit do nemocnice sami – díky prožitému šoku a strachu o blízkého můžete za volantem zbytečně riskovat. Navíc se nebudete během řízení moct věnovat ochlazování popálené tkáně, což je v této poúrazové fázi důležité.
10.
Nezávažné povrchové popáleniny, které nevyžadují lékařský zásah, chlaďte co nejdéle (alespoň 20 minut). Poté použijte speciální náplast na popáleniny, kterou lze koupit v lékárnách – zamezí infekci a bude ránu zvlhčovat. Čerstvě popálenou tkáň ničím nemažte, s promazáváním začněte až po zhojení rány.
11.
Nebanalizujte ani relativně malé rozsahy a raději vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Každý má nárok na léčbu popálenin na specializovaném popáleninovém pracovišti (Brno, Praha, Ostrava) – seznam odborných pracovišť.