Za jizvy, které má, se nestydí. Kristýna Posekaná je dvacetiosmiletá redaktorka zpravodajství v České televizi. Pochází z Třebíče, ale poslední rok žije v Praze.
Svůj volný čas ráda tráví s přáteli u dobrého vína, ale největší vášní pro ni zůstává práce, která ji zaměstnává na celý den. Miluje zejména moderování společenských akcí a práci s lidmi.
Její život ovlivnila nehoda, která se stala 23. května roku 2017. „Kvůli nízkému tlaku při jakémkoliv přehřátí organismu, například ze slunce, nebo když mám teplotu, omdlívám. V ten osudný den jsem byla doma sama. Měla jsem zrovna teplotu a chtěla jsem si uvařit čaj. Když jsem vzala do ruky konvici s vařící vodou, omdlela jsem a obsah konvice vylila na sebe,“ popisuje nehodu Kristýna.
Sama netuší, po jaké době se probrala a došlo jí, co se vlastně stalo. „Vzpomínám si, že mě hodně pálil krk. Myslela jsem si, že jsem si popálila obličej. Tak jsem hned utíkala k zrcadlu, abych zjistila, že vařící voda zasáhla celý krk, dekolt až pod prsa a levou ruku. Zavolala jsem babičce s dědou, protože mamka byla v práci a neměla auto. Ti mě odvezli na polikliniku k mé obvodní lékařce,“ pokračuje Kristýna, které bylo v době nehody 21 let.
Lékařka tehdy vyhodnotila situaci tak, že se jedná o popáleniny prvního až druhého stupně. Poslala ji však do nemocnice v Třebíči na kapačky. „Tam jsem cestou na záchod znovu omdlela, protože jsem měla stále teplotu, a ještě jsem kvůli prodělanému šoku ztratila hodně vody,“ pokračuje.
Kristýna měla smůlu v tom, že se nedostala na oddělení popálenin. Zdravotníci ji tehdy táhli po zemi zpět do postele, čímž se jí dostala infekce do ran. Teprve po dvou týdnech, kdy se její stav nelepšil a teplota neklesala, ji převezli na kliniku popálenin do Brna.
V brněnské nemocnici vyhodnotili rozsah popálenin na 16 % a rozhodli se přistoupit k transplantaci kůže. „Každý druhý den jsem podstupovala operace, kde mi vyžírali kyselinou už odumřelou kůži. Pak následoval velký operační zákrok, při kterém mi lékaři museli doplnit určitá místa kůží ze stehen. V nemocnici jsem strávila asi měsíc. Všichni se tam ke mně chovali moc hezky a pravidelně za mnou jezdili rodiče a kamarádi,“ říká.
Následovala dlouhá rekonvalescence, která obnášela nošení kompresních obleků a pravidelné masáže jizev. „Nejhorší ze všeho bylo nošení kompresního oblečení v létě, kdy bylo strašné horko. A pak také každodenní čtyřhodinové masírování jizev,“ popisuje Kristýna období po propuštění z nemocnice.
Na Instagram přidala příspěvek, ve kterém popsala, co se jí stalo a přidala fotografie, jak vypadá po nehodě. „Udělala jsem to proto, aby lidé kolem mě nebyli překvapení mým současným vzhledem,“ upřesňuje s tím, že nemá problém ostatním vyprávět, co se jí stalo.
Kristýna svůj úraz nepovažuje za něco, co by ji hyzdilo. Říká, že to sice žádná ozdoba není, u lidí to vzbuzuje pozornost, ale není to nic, zač by se musela stydět. „Přesně takhle k tomu přistupovali všichni kolem mě, takže mě ani nenapadlo, že bych měla své jizvy schovávat,“ pokračuje Kristýna, které jizvy zůstaly na levé ruce, krku, dekoltu, prsou a částečně i pod prsy.
Kristýna dnes pracuje jako redaktorka v České televizi. „Zpracovávám reportáže nebo živě vstupuji do vysílání ČT24, Událostí v regionech a Událostí. Moderuji také Zajímavosti z regionů na ČT1,“ popisuje svůj profesní život, který ji moc baví.
Nabízí se otázka, jestli jí nevadí jizvy ukazovat před kamerou, nebo je raději schovává? „Když jsem byla tehdy na pohovoru, měla jsem na sobě zrovna letní šaty a vedoucí redaktor, který mě přijímal mi řekl, že tohle budeme muset asi zakrývat. A já se jen usmála a řekla jsem mu, že určitě ne a od té doby na to nikdo jiný nepoukázal,“ pokračuje ve svém vyprávění.
Diváci si samozřejmě Kristýniných jizev všímají. O tom ostatně značí i našeptávač na Googlu, protože lidé v souvislosti s jejím jménem nejčastěji hledají popáleniny. „Naprosto tomu rozumím. Vidí mě v televizi s jizvami a zajímá je, co se stalo. To je naprosto přirozené,“ dodává.
V současné době, zejména na sociálních sítích, se klade velký důraz na vzhled. Mnoho lidí tomuto tlaku podléhá. Kristýna si to uvědomuje, sama s tím však problém nemá. „Já si moc dobře uvědomuji, že to, co vidím na internetu, není realita. Že za jedním postem jsou desítky nepovedených selfíček. Ale na druhou stranu, tlak na krásu tu byl i dříve – v časopisech se také všichni ukazovaly v tom dokonalém světle,“ zamýšlí se Kristýna, která se stane součástí projektu Rovnost tváří v rámci Mezinárodního týdne rovnosti tváří, který připadá na 13. – 19. května.
Autorka článku:
Článek napsala Martina Malá pro organizaci Popálky o.p.s.